Silne hasła: błędy i zabezpieczenia
Biorąc pod uwagę, jak często słyszymy o bezpieczeństwie haseł, łatwo jest zignorować związane z tym porady i dalej popełniać te same błędy. Jednakże, biorąc pod uwagę, że słabe zabezpieczenia stanowią powszechny problem i narażają nas na wiele zagrożeń, jest niezwykle istotne, aby traktować to kwestię poważnie. Mocne hasło stanowi podstawę cyberbezpieczeństwa, więc jak je właściwie ustawić?
Jednym z najważniejszych błędów jest używanie słabych haseł do ochrony swoich kont, co można porównać do pozostawienia wszystkich drzwi otwartych. To, że do tej pory nie padłeś ofiarą kradzieży, nie oznacza, że powinieneś lekceważyć bezpieczeństwo, które zapewniają solidne zabezpieczenia. Jak więc stworzyć skuteczne hasło do swojego konta? Jakie błędy popełniamy najczęściej, tworząc hasła do poczty elektronicznej czy innych kont?
- Używanie jednego hasła wszędzie:
Najprostszym sposobem na zapamiętanie hasła jest używanie jednego hasła do wielu kont. Jednakże jest to także najszybsza droga do katastrofy i jest to częsty błąd. Jeśli złowrogi atak phishingowy przechwyci takie hasło (a badania wykazały, że aż 97% osób nie jest w stanie wykryć wiadomości phishingowej), to osoba przeprowadzająca atak zyskuje dostęp do wszystkich twoich internetowych kont. Zawsze powinieneś używać unikalnych i silnych haseł do każdego konta.
- Hasła różniące się jednym znakiem:
Innym często popełnianym błędem związanym z hasłami jest zmienianie tylko jednego znaku, na przykład z „12” na „13”, przy zmianie hasła cyklicznie. Programy do odgadywania haseł są biegłe w takiej sztuczce i potrafią „złamać” takie szyfry w ciągu kilku sekund.
- Używanie danych osobowych w hasłach:
Używanie w hasłach imion członków rodziny, sławnych osób, drużyn sportowych, zwierząt domowych lub innych powszechnie znanych terminów jest ryzykowne. Przestępcy korzystają z oprogramowania, które wyszukuje najczęstsze kombinacje, takie jak „Yoda123”. Nawet prywatne informacje, takie jak imię zwierzaka czy sympatia z liceum, nie gwarantują bezpieczeństwa, ponieważ przestępcy mogą łatwo zdobyć takie informacje z sieci społecznościowych.
- Dodawanie ciągu cyfr na początku lub na końcu hasła:
Dodawanie cyfr na początku lub na końcu hasła nie zwiększa jego bezpieczeństwa. Długość hasła jest kluczowym czynnikiem. Każdy dodatkowy znak, niezależnie od tego, czy to litera, cyfra czy symbol, zwiększa liczbę możliwych kombinacji i utrudnia złamanie hasła. Silne hasło musi być wystarczająco długie.
- Przechowywanie haseł w postaci zwykłego tekstu:
Przechowywanie haseł w arkuszu kalkulacyjnym, notatniku lub przesyłanie ich sobie e-mailem to ryzykowne praktyki. Cyberprzestępcy mogą przechwycić takie informacje, a notatniki i arkusze kalkulacyjne nie są zazwyczaj zabezpieczone szyfrowaniem.
- Używanie rozpoznawalnych wzorców klawiszy:
Hasła oparte na łatwo rozpoznawalnych wzorcach klawiszy, takie jak „1qaz2wsx”, mogą wydawać się trudne do odgadnięcia, ale są podatne na ataki. Losowa kombinacja liter, cyfr i symboli jest bardziej bezpieczna.
- Zastępowanie liter cyframi:
Kiedyś zastępowanie liter cyframi było skuteczną techniką, ale teraz oprogramowanie jest gotowe na takie sztuczki.
Podsumowując temat – najlepszym rozwiązaniem jest korzystanie z menedżera haseł, który jest chroniony dodatkowym szyfrowaniem. Dobre menedżery haseł generują silne hasła i oferują pełną ochronę dzięki uwierzytelnianiu dwuskładnikowemu. Dzięki nim można unikać większości błędów związanych z hasłami. Menedżer automatycznie generuje i zapisuje nowe, bezpieczne hasła za każdym razem, gdy tworzymy nowe konto lub aktualizujemy istniejące hasło. Ponadto przechowuje hasła, eliminując potrzebę zapamiętywania ich.
Źródło grafiki: HiveSystems „Maximum time required to crack PBKDF2 with SHA-256 randomly generated passwords with 5,000 iterations using an RTX 4090 with 12 GPUs”