Nowy serwer backupowy oraz autoloader dla firmy z branży spożywczej.
Nasz klient to firma zajmująca się produkcją wyrobów mięsnych, która funkcjonuje na rynku spożywczym od 1999 roku. Jej wyróżnikiem od zawsze były najwyższe standardy wytwórstwa oraz innowacyjne w branży rozwiązania. Jako pierwsi w Polsce wdrożyli system szacowania zawartości mięsa w tuszy bez udziału człowieka oraz pakowania mięsa w technologii MAP.
Infrastruktura serwerowa oparta jest o dwa centra danych – główne oraz zapasowe. Środowisko jest w pełni wirtualne, oparte o klaster wysokiej dostępności z systemami VMware vSphere 6. Dotychczasowy system backupowy działał w środowisku przez około 5 lat. Czas ten znacznie zdezaktualizował oprogramowanie. Nie zapewniało ono wystarczającej wydajności, czasu retencji kopii zapasowych oraz optymalizacji środowiska. Głównymi celami inwestycji miały być:
- zapewnienie pełnej ochrony plików, serwerów oraz baz danych z założoną retencją dla najnowszych systemów serwerowych,
- zapewnienie kopii zapasowych na nośnikach taśmowych,
- optymalne wykorzystanie infrastruktury serwerowej, a przede wszystkim skrócenie okna backupowego.
Posiadając szeroką wiedzę odnośnie najnowszych rozwiązań systemów serwerowych oraz oprogramowania backupowego byliśmy w stanie zapewnić najbardziej optymalną konfigurację, pozwalającą w pełni na spełnienie postanowionych założeń. Postawiliśmy na rozwiązania firmy HP. Serwer DL80 Gen9 wraz z 32 GB pamięci RAM oraz 6 dyskami 4 TB zapewnia z dużym nadmiarem parametry pozwalające spełnić oczekiwania. Dodatkowo serwer wyposażony został w kartę 8 Gb FC, pozwalając tym samym na komunikację ze środowiskiem pamięci masowych oraz autoloader’em HP 1/8 G2. Autoloader został wdrożony wraz z 7 taśmami LTO-6 zapewniającymi po 2,5 TB pojemności każda. Jego rola jest niezwykle ważna, gdyż przechowuje kopie backupów znajdujących się na repozytorium dyskowym.
Oprogramowaniem, któremu powierzyliśmy obowiązek tworzenia kopii zapasowych jest Veeam. Jest to aplikacja dedykowana do środowisk wirtualnych, zapewniająca elastyczność przy dużej prostocie i dużym bagażu możliwości. W ramach licencji zawarty został 3 letni okres wsparcia producenta, a tym samym prawo do najnowszych wersji, które to co chwilę wprowadzają nowe rozwiązania.
Kluczowym elementem, który udało nam się osiągnąć jest tzw. LAN-free backup. Cały narzut związany z procedurą wykonywania kopii zapasowych został przeniesiony z sieci Ethernet na sieć SAN, a to dzięki połączeniu zarówno serwerów jak i macierzy przy pomocy technologii FC.
Implementacja serwera i macierzy HP oraz oprogramowania Veeam przez ITNS pozwoliły na maksymalne skrócenie czasu odtwarzania maszyn wirtualnych, baz danych, plików i aplikacji a tym samym zapewnienie prawie bezprzerwowej pracy środowiska informatycznego. Wszystko dzięki maksymalnemu wykorzystaniu zastosowanych technologii.