Modernizacja sieci LAN oraz budowa nowego środowiska backupowego dla firmy obsługującej sieć hipermarketów
Nasz klient obsługuje sieć hipermarketów od 2011 roku. Specjalizuje się w zapewnieniu łączności sklepów z centralnymi systemami zamówień, siecią terminali POS oraz przetwarzania danych z tym związanych.
Dotychczasowy szkielet sieci LAN obsługiwany był przez urządzenia jednogigabitowe co okazało się niewystarczalne ze względu na rosnące zapotrzebowanie na stabilną i wydajną sieć w rdzeniu infrastruktury serwerowej. Dodatkowym aspektem było zaprzestanie wsparcia dla istniejącego rozwiązania backupowego przez producenta oraz konieczność wprowadzenia nowoczesnych metod zabezpieczania środowiska wirtualizacyjnego. Głównymi aspektami inwestycji były:
- zbudowanie sieci o prędkości 10 Gbps umożliwiającej komunikację w środowisku wirtualizacyjnym,
- zapewnienie połączeń o prędkości 10 Gbps dla sieci dostępowej klienckiej,
- implementacja środowiska backupowego pozwalającego w jednolity sposób zabezpieczyć maszyny wirtualne, aplikacje, pliki i bazy danych,
- przechowywanie kopii zapasowych w innej lokalizacji niż systemy produkcyjne.
Zgromadzone przez nas doświadczenie pozwoliło stworzyć nam rozwiązanie bazujące na urządzeniach marki HPE Aruba 3810M oraz Aruba 2930F, które w bardzo elastyczny i prosty sposób pozwoliły osiągnąć oczekiwaną wydajność w sieci LAN. Środowisko pozwala na dynamiczne rozszerzenie zarówno sieci dostępowej jak i serwerowej.
Dzięki takiemu zabiegowi nowe rozwiązanie backupowe mogło uzyskać fenomenalne wyniki zarówno pod kątem minimalizacji okna backupowego, ale również zrównoleglenia przetwarzanych zadań bez wpływu na środowisko produkcyjne. Taki efekt uzyskaliśmy dzięki nowemu serwerowi HPE ProLiant DL380 oraz oprogramowaniu Veeam Backup&Replication. Zarówno aplikacje jak i bazy danych są objęte ochroną bez konieczności ingerencji w system operacyjny maszyny wirtualnej. Dostęp do zabezpieczonych plików może odbywać się dzięki wygodnemu interfejsowi webowemu, umożliwiając również samodzielne odtwarzanie plików przez użytkowników końcowych z zachowaniem przydzielonych mu praw dostępu.
Tak zgromadzone dane przy pomocy wewnętrznych mechanizmów rozwiązania Veeam Backup&Replication w sposób szyfrowany przesyłane są do drugiej lokalizacji firmy, pozwalając na podniesienie poziomu bezpieczeństwa i możliwość odzyskania danych w przypadku zniszczenia podstawowego ośrodka.
Implementacja przełączników oraz serwerów wraz z rozwiązaniem backupowym przez ITNS pozwoliły firmie na zapewnienie zgodnych z wymogami polityk bezpieczeństwa oraz osiągnięcie redundancji i pożądanej przepływności pomiędzy aplikacjami.