Microsoft opublikował wersję beta Windows Servera 2008 R2
Microsoft opublikował wersję beta Windows Servera 2008 R2
Szum związany z upublicznieniem testowej wersji Windows 7 zepchnął w cień równoczesne udostępnienie bety Windows Servera 2008 R2. Nie wiadomo, czy oba te produkty zadebiutują równocześnie, ale jedną z silnie podkreślanych cech nowego serwera Microsoftu jest silna integracja z przyszłą wersją systemu desktopowego.
Chodzi przede wszystkim o funkcję DirectAccess, która umożliwia bezpośrednie podłączenie się do zasobów intranetowych bez konieczności zestawiania połączenia VPN. Jednocześnie jednak użytkownik będzie w takiej sytuacji musiał w swojej sieci korzystać z IPv6 i IPSec. Nie oznacza to jednak, że cały LAN w firmie korzystającej z DirectAccess będzie musiał pracować z IPv6: według słów Billa Lainga z Microsoftu (wicedyrektora działu Windows Server and systems) będzie to konieczne dla stacji roboczych i tych maszyn, które będą np. odpowiadały za autoryzację.
Inne cechy silnie wiążące Windows 7 z Windows Serverem 2008 R2 to:
- funkcja Branch Caching służąca do cache’owania najczęściej używanych zasobów,
- usługa Distributed File System w trybie tylko do odczytu, co zwiększy bezpieczeństwo,
- zarządzanie poborem mocy za pomocą zasad grup,
- BitLocker To Go, czyli BitLocker dostępny dla napędów podłączanych przez USB,
- foldery offline dostępne dla użytkowników mobilnych.
Bardzo ważną zmianą już wyłącznie po stronie serwera jest dołączenie funkcji Live Migration, która służy do przenoszenia w locie maszyn wirtualnych, a stanowi podstawę do tworzenia Virtual Desktop Infrastructure (VDI; będzie to nowość w wersji R2). Innym kluczowym elementem VDI jest Remote Desktop Services (RDS), czyli nowe wcielenie usług terminalowych. RDS umożliwia użytkownikom spoza intranetu podłączanie się do działających na serwerze systemów wirtualnych lub aplikacji w nich uruchomionych.
RDS zawiera też Remote Desktop Connection Broker, który jest uaktualnieniem Windows Server’s Session Broker – narzędzia do zarządzania maszynami zarówno zwirtualizowanymi, jak i zwykłymi. Zapewniona jest też lepsza integracja z PowerShellem oraz funkcjami zarządzania poborem mocy, które nazwano Core Parking.
Wersję beta Windows Servera 2008 R2 można pobrać tutaj, a dokumenty opisujące ostatnio usunięte błędy i proces instalcji – tutaj.
źródło: Network World